Animal Image

Verneri Pohjola
Animal Image

Animal Image to album z ścieżką dźwiękową do poetyckiego dokumentu o niezwykłej relacji między człowiekiem a zwierzęciem. Zmontowany do improwizowanej muzyki fińskiego trębacza Verneri Pohjola i perkusjonisty Mika Kallio, film ilustruje emocjonalną więź między człowiekiem a zwierzęciem, która wykracza poza granice języka pisanego czy fikcyjnych opowieści. Tak o albumie pisze wydawca na swojej stronie Edition Records. Wydana w 2018 roku płyta jest zupełnie niezwykłą dźwiękową podróżą przez dźwięk, czas i przestrzeń. To ta ostatnia jest tutaj niezwykle zaakcentowana muzyczną niespiesznością i niemalże całkowitą nieobecnością rytmu. To wszak trąbka nagrana z towarzyszeniem dyskretnej elektroniki i perkusjonaliów – w tej roli głównie gongi, okazjonalnie zestaw perkusyjny i wszelkiego rodzaju membranofony. Dźwięki skupione wokół piano, niekiedy tylko wyrastają ponad dynamikę mezzoforte. Muzyczny spacer po zamarzniętym śniegu, gdzie każdy dźwięk i ton ma zwieloktotnione działanie i ciężar.

Jeśli to muzyka ilustracyjna, udało jej się zachować autonomiczny charakter, co może być zasługą wsłuchanych w siebie muzyków. Jeśli, jak pisze wydawca, to muzyka improwizowana, udało się uzyskać skupienie godne najprecyzyjniejszej partytury. Co więcej, wracając częstokroć do tego albumu, mam wrażenie, iż jego obrazowa siła jest tak sugestywna, że nie potrzebuje dodatkowego obrazu. To dźwięki, które stały się obrazem.

Świetna dźwiękowa realizacja pozwala umieścić ten album w serii Sygnowano Audio Idiom, a jego oryginalny charakter nadaje mu także sygnaturę estetyczną. To być może muzyka, do której trzeba chwili ciszy i która wymaga od nas ciągłej uważności i obecności, ale jej ponadstylistyczność (jedynie drugi utwór ze Strony B zahacza o estetykę free jazzu) daje niewątpliwą okazję do oderwania się od dźwięków oczywistych i nazbyt znajomych. Wersja winylowa jest wyjątkowo dobrze wytłoczona i zmasterowana, a to sprawia, iż poniekąd znika nośnik, a my przenosimy się do miejsc nam bliskich, acz nieznanych.

Verneri Pohjola – trąbka, elektronika
Mika Kallio – gongi, perkusjaRecord label: Edition Records© Audio Idiom